Tissotoys TISSOTOYS FIGURKA TRYLOGIA HUSARZ HUSARIA

Figurka przedstawiająca postać husarza polskiego na koniu.

12401

New product

10 Items

64,99 zł tax incl.

More info

 

Nowa seria ręcznie malowanych figurek historycznych firmy TISSOTOYS prezentuje wojowników, którzy odgrywali ważne role w dziejach Polski, Europy i świata.
Kolekcję rozpoczynamy powszechnie znanymi postaciami z Trylogii Henryka Sienkiewicza: Michał Wołodyjowski, Onufry Zagłoba, Bohun oraz najsłynniejsza polska formacja Husaria.
Z tyłu opakowania każdej figurki znajduje się, krótki opis postaci zredagowany przez pracownika naukowego Muzeum Wojska Polskiego.
Figurki pełnią rolę zarówno wspaniałych zabawek edukacyjnych, jak i cennych eksponatów kolekcjonerskich.
Patronat nad kolekcją objęło Muzeum Wojska Polskiego.
Figurki ręcznie malowane.

Wymiary 180 x 52 x 177 mm

Husarz

Husarz z II połowy XVII wieku uzbrojony w kopię, szablę, koncerz i parę pistoletów, osłonięty płytowym kirysem, karwaszami i szyszakiem
Figurka przedstawiająca postać husarza polskiego na koniu.
Zaciężne oddziały husarii (wywodzącej się z Serbii) pojawiły się w Polsce w końcu XV wieku. Z początku była to jazda lekka, jej uzbrojenie stanowiły kopie, szable i tarcze. Formacja odegrała ważną rolę w wielu bitwach okresu Odrodzenia (Orsza 1514, Obertyn 1531). W drugiej połowie XVI wieku husarze przekształcili się w jazdę ciężką, a od czasów króla Stefana Batorego (1576-1586) byli podstawowym typem kawalerii. Na przełomie XVI i XVII wieku husaria nie miała sobie równych w Europie i odniosła najwspanialsze zwycięstwa (Byczyna 1588, Kircholm 1605, Kłuszyn 1610). Wzrastająca rola broni palnej ograniczyła jej znaczenie zmuszając do ścisłego współdziałania z innymi rodzajami wojska. Ostatnim spektakularnym triumfem była bitwa z Turkami pod Wiedniem (1683)
Figurka wykonana w jakości kolekcjonerskiej, jednocześnie spełnia wymogi norm dla zabawek od 3 roku życia.
Patronat nad kolekcją objęło Muzeum Wojska Polskiego.

30 other products in the same category:

Customers who bought this product also bought:

Manufacturers

New products