Tissotoys TISSOTOYS FIGURKA TRYLOGIA HUSARZ HUSARIA

Figurka przedstawiająca postać husarza polskiego na koniu.

12401

New product

4 Items

64,99 zł tax incl.

More info

 

Nowa seria ręcznie malowanych figurek historycznych firmy TISSOTOYS prezentuje wojowników, którzy odgrywali ważne role w dziejach Polski, Europy i świata.
Kolekcję rozpoczynamy powszechnie znanymi postaciami z Trylogii Henryka Sienkiewicza: Michał Wołodyjowski, Onufry Zagłoba, Bohun oraz najsłynniejsza polska formacja Husaria.
Z tyłu opakowania każdej figurki znajduje się, krótki opis postaci zredagowany przez pracownika naukowego Muzeum Wojska Polskiego.
Figurki pełnią rolę zarówno wspaniałych zabawek edukacyjnych, jak i cennych eksponatów kolekcjonerskich.
Patronat nad kolekcją objęło Muzeum Wojska Polskiego.
Figurki ręcznie malowane.

Wymiary 180 x 52 x 177 mm

Husarz

Husarz z II połowy XVII wieku uzbrojony w kopię, szablę, koncerz i parę pistoletów, osłonięty płytowym kirysem, karwaszami i szyszakiem
Figurka przedstawiająca postać husarza polskiego na koniu.
Zaciężne oddziały husarii (wywodzącej się z Serbii) pojawiły się w Polsce w końcu XV wieku. Z początku była to jazda lekka, jej uzbrojenie stanowiły kopie, szable i tarcze. Formacja odegrała ważną rolę w wielu bitwach okresu Odrodzenia (Orsza 1514, Obertyn 1531). W drugiej połowie XVI wieku husarze przekształcili się w jazdę ciężką, a od czasów króla Stefana Batorego (1576-1586) byli podstawowym typem kawalerii. Na przełomie XVI i XVII wieku husaria nie miała sobie równych w Europie i odniosła najwspanialsze zwycięstwa (Byczyna 1588, Kircholm 1605, Kłuszyn 1610). Wzrastająca rola broni palnej ograniczyła jej znaczenie zmuszając do ścisłego współdziałania z innymi rodzajami wojska. Ostatnim spektakularnym triumfem była bitwa z Turkami pod Wiedniem (1683)
Figurka wykonana w jakości kolekcjonerskiej, jednocześnie spełnia wymogi norm dla zabawek od 3 roku życia.
Patronat nad kolekcją objęło Muzeum Wojska Polskiego.

30 other products in the same category:

Customers who bought this product also bought:

Manufacturers

New products